WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA420-800BT,127
Mfr. Part # :
BTA420-800BT,127
Description
TRIAC 800V 20A TO220AB
DataSheet
BTA420-800BT,127 PDF
Price is not available, please RFQ
BTA420-800BT,127 Tech Specifications
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):20 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):200A, 220A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):60 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:150°C (TJ)