WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA312B-600CT,118
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Mfr. Part # :
BTA312B-600CT,118
Description
TRIAC 600V 12A D2PAK
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
BTA312B-600CT,118 PDF
Price is not available, please RFQ
BTA312B-600CT,118 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:600 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):95A, 105A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):35 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):35 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:150°C (TJ)