WeEn Semiconductors Co., Ltd ACTT8-800C0Q
Mfr. Part # :
ACTT8-800C0Q
Description
ACTT8-800C0/SIL3P/STANDARD MAR
DataSheet
ACTT8-800C0Q PDF
Price is not available, please RFQ
ACTT8-800C0Q Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):8 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):80A, 88A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):30 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):35 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:125°C (TJ)