WeEn Semiconductors Co., Ltd BT137X-600,127
Mfr. Part # :
BT137X-600,127
Description
TRIAC 600V 8A TO220-3
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
BT137X-600,127 PDF
Price is not available, please RFQ
BT137X-600,127 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:600 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):8 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):65A, 71A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):35 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):20 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:125°C (TJ)