WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA308X-800B0Q
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Mfr. Part # :
BTA308X-800B0Q
Description
BTA308X-800B0/TO-220F/STANDARD
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
BTA308X-800B0Q PDF
Price is not available, please RFQ
BTA308X-800B0Q Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):8 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):60A, 65A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):60 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:125°C (TJ)