WeEn Semiconductors Co., Ltd ACTT10-800CTQ
Mfr. Part # :
ACTT10-800CTQ
Description
TRIAC 800V 10A TO-220AB
DataSheet
ACTT10-800CTQ PDF
Price is not available, please RFQ
ACTT10-800CTQ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):10 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.2 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):90A, 99A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):35 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):55 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:125°C (TJ)