WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA316-600E/DGQ
Mfr. Part # :
BTA316-600E/DGQ
Description
TRIAC SENS GATE 600V 16A TO220AB
DataSheet
BTA316-600E/DGQ PDF
Price is not available, please RFQ
BTA316-600E/DGQ Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Logic - Sensitive Gate
  • Voltage - Off State:600 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):16 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):140A, 150A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):10 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):15 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:125°C (TJ)