WeEn Semiconductors Co., Ltd ACT108-600D,126
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Mfr. Part # :
ACT108-600D,126
Description
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92-3
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
ACT108-600D,126 PDF
Price is not available, please RFQ
ACT108-600D,126 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Logic - Sensitive Gate
  • Voltage - Off State:600 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):800 mA
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):900 mV
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):8A, 8.8A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):5 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):20 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:125°C (TJ)