WeEn Semiconductors Co., Ltd BT137-600-0Q
Mfr. Part # :
BT137-600-0Q
Description
TRIAC 600V 8A SIL3P
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
BT137-600-0Q PDF
Price is not available, please RFQ
BT137-600-0Q Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:600 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):8 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):-
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):-
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):-
  • Current - Hold (Ih) (Max):-
  • Configuration:-
  • Operating Temperature:125°C (TJ)