WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA425X-800BTQ
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Mfr. Part # :
BTA425X-800BTQ
Description
TRIAC 800V 25A TO220F
DataSheet
BTA425X-800BTQ PDF
Price is not available, please RFQ
BTA425X-800BTQ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):25 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):250A, 275A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):75 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:150°C (TJ)