WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA41-800BQ
Mfr. Part # :
BTA41-800BQ
Description
BTA41-800BQ/II TO3P/STANDARD MAR
DataSheet
BTA41-800BQ PDF
Price is not available, please RFQ
BTA41-800BQ Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):40 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):400A, 440A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):70 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):80 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:150°C (TJ)