WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA140-600G0Q
Mfr. Part # :
BTA140-600G0Q
Description
BTA140-600G0/SIL3P/STANDARD MA
DataSheet
BTA140-600G0Q PDF
Price is not available, please RFQ
BTA140-600G0Q Tech Specifications
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:600 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):25 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):190A, 209A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):60 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:125°C (TJ)