WeEn Semiconductors Co., Ltd ACTT16B-800CTNJ
Mfr. Part # :
ACTT16B-800CTNJ
Description
ACTT16B-800CTN/D2PAK/REEL 13
DataSheet
ACTT16B-800CTNJ PDF
Price is not available, please RFQ
ACTT16B-800CTNJ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Triac Type:Standard
  • Voltage - Off State:800 V
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):16 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):140A, 150A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):35 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):30 mA
  • Configuration:Single
  • Operating Temperature:150°C (TJ)