WeEn Semiconductors Co., Ltd BT152B-600R,118
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Mfr. Part # :
BT152B-600R,118
Description
SCR 650V 20A D2PAK
DataSheet
BT152B-600R,118 PDF
Price is not available, please RFQ
BT152B-600R,118 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:650 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):32 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.75 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):13 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):20 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):60 mA
  • Current - Off State (Max):1 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):200A, 220A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C