WeEn Semiconductors Co., Ltd NCR125W-125MX
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Mfr. Part # :
NCR125W-125MX
Description
SCR 1.25KV 1.25A SC73
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
NCR125W-125MX PDF
Price is not available, please RFQ
NCR125W-125MX Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.25 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):800 mV
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 µA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.5 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):800 mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):1.25 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):10 mA
  • Current - Off State (Max):1 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):20A, 22A
  • SCR Type:Sensitive Gate
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)