WeEn Semiconductors Co., Ltd TYN20X-800TFQ
Mfr. Part # :
TYN20X-800TFQ
Description
SCR 800V 20A TO220F
DataSheet
TYN20X-800TFQ PDF
Price is not available, please RFQ
TYN20X-800TFQ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:800 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):32 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.5 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):12.7 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):20 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):40 mA
  • Current - Off State (Max):1 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):210A, 231A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:150°C (TJ)