WeEn Semiconductors Co., Ltd BT155Z-1200TQ
Mfr. Part # :
BT155Z-1200TQ
Description
SCR 1.2KV 79A TO3P
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
BT155Z-1200TQ PDF
Price is not available, please RFQ
BT155Z-1200TQ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.5 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):50 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):79 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Current - Off State (Max):3 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):650A, 715A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:150°C (TJ)