STMicroelectronics TS820-600B-TR
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
TS820-600B-TR
Description
SCR 600V 8A DPAK
Catalog
Thyristors - SCRs
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
TS820-600B-TR PDF
Price is not available, please RFQ
TS820-600B-TR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:600 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):800 mV
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 µA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):5 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):8 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):5 mA
  • Current - Off State (Max):5 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):70A, 73A
  • SCR Type:Sensitive Gate
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C