WeEn Semiconductors Co., Ltd BT151S-800R,118
Mfr. Part # :
BT151S-800R,118
Description
SCR 800V 12A DPAK
DataSheet
BT151S-800R,118 PDF
Price is not available, please RFQ
BT151S-800R,118 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:800 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):15 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.75 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):7.5 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):20 mA
  • Current - Off State (Max):500 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):120A, 132A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C