WeEn Semiconductors Co., Ltd TYN16X-600CT,127
Mfr. Part # :
TYN16X-600CT,127
Description
SCR 600V 16A TO220F
DataSheet
TYN16X-600CT,127 PDF
Price is not available, please RFQ
TYN16X-600CT,127 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:600 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):15 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):10.2 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):16 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):40 mA
  • Current - Off State (Max):1 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):180A, 198A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C