Wickmann / Littelfuse SK020LTP
Mfr. Part # :
SK020LTP
Description
SCR 1KV 20A ITO220AB
DataSheet
SK020LTP PDF
Price is not available, please RFQ
SK020LTP Tech Specifications
  • Series:Teccor®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):30 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):12.8 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):20 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):40 mA
  • Current - Off State (Max):20 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):255A, 300A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)