STMicroelectronics TN1205H-6T
Mfr. Part # :
TN1205H-6T
Description
SCR 600V 12A TO220AB
DataSheet
TN1205H-6T PDF
Price is not available, please RFQ
TN1205H-6T Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:600 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):5 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):7.6 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):20 mA
  • Current - Off State (Max):5 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):120A, 126A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C