Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-ST110S12P0V
Mfr. Part # :
VS-ST110S12P0V
Description
SCR 1.2KV 175A TO209AC
DataSheet
VS-ST110S12P0V PDF
Price is not available, please RFQ
VS-ST110S12P0V Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.52 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):110 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):175 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):600 mA
  • Current - Off State (Max):20 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):2700A, 2830A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C