SMC Diode Solutions SCT151B-650R
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Mfr. Part # :
SCT151B-650R
Description
SCR 650V 12A TO220B
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
SCT151B-650R PDF
Price is not available, please RFQ
SCT151B-650R Tech Specifications
  • Series:*
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:650 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):15 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):-
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):30 mA
  • Current - Off State (Max):10 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):120A @ 50Hz
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)