Wickmann / Littelfuse CLA100E1200TZ-TUB
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
CLA100E1200TZ-TUB
Description
THYRISTOR SCR 1200V 100A TO268AA
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
CLA100E1200TZ-TUB PDF
Price is not available, please RFQ
CLA100E1200TZ-TUB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1200 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):40 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):-
  • Current - On State (It (AV)) (Max):100 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):160 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
  • Current - Off State (Max):-
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):-
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)