Rochester Electronics MCR100-003
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
MCR100-003
Description
SCR 100V 800MA TO92-3
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
MCR100-003 PDF
Price is not available, please RFQ
MCR100-003 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Voltage - Off State:100 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):800 mV
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 µA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.7 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):-
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):800 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max):5 mA
  • Current - Off State (Max):10 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):10A @ 60Hz
  • SCR Type:Sensitive Gate
  • Operating Temperature:-40°C ~ 110°C