Rochester Electronics BT300S-600R,118
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
BT300S-600R,118
Description
NOW WEEN - BT300S-600R - SILICON
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
BT300S-600R,118 PDF
Price is not available, please RFQ
BT300S-600R,118 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:600 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):15 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):5 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):8 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):20 mA
  • Current - Off State (Max):500 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):65A, 71A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C