STMicroelectronics TN6050HP-12WY
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
TN6050HP-12WY
Description
AVAILABLE IN TO-247 HIGH POWER P
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
TN6050HP-12WY PDF
Price is not available, please RFQ
TN6050HP-12WY Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101, ECOPACK®2
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.5 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):38 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):60 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
  • Current - Off State (Max):5 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):600A, 660A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)