STMicroelectronics BTW69-200RG
Mfr. Part # :
BTW69-200RG
Description
SCR 200V 50A TOP3
DataSheet
BTW69-200RG PDF
Price is not available, please RFQ
BTW69-200RG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:200 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):80 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.9 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):32 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):50 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):150 mA
  • Current - Off State (Max):10 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):580A, 610A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C