Wickmann / Littelfuse SJ6008DS2RP
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
SJ6008DS2RP
Description
SCR 600V 8A TO252
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
SJ6008DS2RP PDF
Price is not available, please RFQ
SJ6008DS2RP Tech Specifications
  • Series:SJ
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:600 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):15 µA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):5.1 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):8 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):6 mA
  • Current - Off State (Max):10 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):83A, 100A
  • SCR Type:Sensitive Gate
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)