Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-25TTS08-M3
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
VS-25TTS08-M3
Description
SCR 800V 25A TO220AB
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
VS-25TTS08-M3 PDF
Price is not available, please RFQ
VS-25TTS08-M3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:800 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):45 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.25 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):16 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):25 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):150 mA
  • Current - Off State (Max):500 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):270A @ 50Hz
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C