Wickmann / Littelfuse CLA80E1200HF
Mfr. Part # :
CLA80E1200HF
Description
SCR 1.2KV 126A PLUS247-3
DataSheet
CLA80E1200HF PDF
Price is not available, please RFQ
CLA80E1200HF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):38 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.77 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):80 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):126 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
  • Current - Off State (Max):50 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):900A, 970A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C