Wickmann / Littelfuse S8006DRP
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
S8006DRP
Description
SCR 800V 6A TO252
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
S8006DRP PDF
Price is not available, please RFQ
S8006DRP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:800 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):15 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):3.8 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):6 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):30 mA
  • Current - Off State (Max):10 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):83A, 100A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C