Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-ST1000C14K1
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
VS-ST1000C14K1
Description
SCR 1.4KV 2913A A24
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
VS-ST1000C14K1 PDF
Price is not available, please RFQ
VS-ST1000C14K1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.4 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.8 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):1473 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):2913 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):600 mA
  • Current - Off State (Max):100 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):20A, 21.2A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C