Renesas Electronics America CR25RM-12D#B00
Manufacturer :
Renesas Electronics America
Mfr. Part # :
CR25RM-12D#B00
Description
SCR 600V 39.3A TO3PFM
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
CR25RM-12D#B00 PDF
Price is not available, please RFQ
CR25RM-12D#B00 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:600 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):30 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):25 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):39.3 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):15 mA
  • Current - Off State (Max):2 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):360A @ 50Hz
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C