Wickmann / Littelfuse CLA5E1200UC-TRL
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
CLA5E1200UC-TRL
Description
SCR 1.2KV 7.8A TO252AA
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
CLA5E1200UC-TRL PDF
Price is not available, please RFQ
CLA5E1200UC-TRL Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.8 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):20 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):5 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):7.8 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):30 mA
  • Current - Off State (Max):10 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):50A, 54A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C