Wickmann / Littelfuse SRR6012D1TP
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
SRR6012D1TP
Description
SCR 600V 12A TO252
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
SRR6012D1TP PDF
Price is not available, please RFQ
SRR6012D1TP Tech Specifications
  • Series:SR
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:600 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):6 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.8 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):7.68 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):30 mA
  • Current - Off State (Max):10 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):100A, 120A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)