Wickmann / Littelfuse CME30E1600PZ-TRL
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
CME30E1600PZ-TRL
Description
SCR 1.6KV 35A TO263
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
CME30E1600PZ-TRL PDF
Price is not available, please RFQ
CME30E1600PZ-TRL Tech Specifications
  • Series:CME30E1600PZ
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.92 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):30 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):35 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):90 mA
  • Current - Off State (Max):-
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):260A, 280A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)