Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-ST330C14C0L
Mfr. Part # :
VS-ST330C14C0L
Description
SCR 1.4KV 1420A TO200AB
DataSheet
VS-ST330C14C0L PDF
Price is not available, please RFQ
VS-ST330C14C0L Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.4 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.96 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):720 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):1420 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):600 mA
  • Current - Off State (Max):50 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):7570A, 7920A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C