Wickmann / Littelfuse CS20-25MOT1-TUB
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
CS20-25MOT1-TUB
Description
SCR 2.5KV TO268AA
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
CS20-25MOT1-TUB PDF
Price is not available, please RFQ
CS20-25MOT1-TUB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:2.5 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):250 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):3 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):-
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):-
  • Current - Hold (Ih) (Max):300 mA
  • Current - Off State (Max):50 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):200A @ 50Hz
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-10°C ~ 70°C