Wickmann / Littelfuse CLA15E1200NPB
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
CLA15E1200NPB
Description
SCR 1.2KV 33A TO220
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
CLA15E1200NPB PDF
Price is not available, please RFQ
CLA15E1200NPB Tech Specifications
  • Series:CLA15E1200NPB
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):20 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.35 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):15 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):33 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):70 mA
  • Current - Off State (Max):-
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):170A, 185A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)