Rochester Electronics TYN16X-600RT,127
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
TYN16X-600RT,127
Description
NOW WEEN - TYN16X-600RT - SILICO
DataSheet
TYN16X-600RT,127 PDF
Price is not available, please RFQ
TYN16X-600RT,127 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:600 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):25 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.5 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):10.2 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):16 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):40 mA
  • Current - Off State (Max):1 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):210A, 231A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C