WeEn Semiconductors Co., Ltd TYN20-800T,127
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Mfr. Part # :
TYN20-800T,127
Description
SCR 800V 20A TO220AB
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
TYN20-800T,127 PDF
Price is not available, please RFQ
TYN20-800T,127 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:800 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):32 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.5 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):12.7 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):20 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):40 mA
  • Current - Off State (Max):1 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):210A, 231A