STMicroelectronics TN2540-12G
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
TN2540-12G
Description
SCR 1.2KV 25A D2PAK
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
TN2540-12G PDF
Price is not available, please RFQ
TN2540-12G Tech Specifications
  • Series:ECOPACK®2
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):40 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):16 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):25 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):80 mA
  • Current - Off State (Max):10 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):300A, 314A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)