Wickmann / Littelfuse CS20-14IO1
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
CS20-14IO1
Description
SCR 1.4KV 30A TO247AD
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
CS20-14IO1 PDF
Price is not available, please RFQ
CS20-14IO1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.4 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):65 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):2.1 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):19 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):30 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
  • Current - Off State (Max):2 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):200A, 215A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C