Wickmann / Littelfuse CS45-16IO1
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
CS45-16IO1
Description
SCR 1.6KV 75A TO247AD
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
CS45-16IO1 PDF
Price is not available, please RFQ
CS45-16IO1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.64 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):48 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):75 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
  • Current - Off State (Max):5 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):520A, 560A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 140°C