Wickmann / Littelfuse SV6016L2TP
Mfr. Part # :
SV6016L2TP
Description
SCR 16A 600V HI TEMP TO220L
DataSheet
SV6016L2TP PDF
Price is not available, please RFQ
SV6016L2TP Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:600 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):10 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):10.2 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):16 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):35 mA
  • Current - Off State (Max):10 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):188A, 225A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)