Wickmann / Littelfuse SK012RTP
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
SK012RTP
Description
SCR 1KV 12A TO220AB
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
SK012RTP PDF
Price is not available, please RFQ
SK012RTP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):20 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):7.6 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):40 mA
  • Current - Off State (Max):20 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):100A, 120A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)