Rochester Electronics MCR12LDG
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
MCR12LDG
Description
SCR 400V 12A TO220AB
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
MCR12LDG PDF
Price is not available, please RFQ
MCR12LDG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Voltage - Off State:400 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):800 mV
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):8 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):2.2 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):7.6 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):20 mA
  • Current - Off State (Max):10 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):100A @ 60Hz
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C