Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-10RIA10
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
VS-10RIA10
Description
SCR 100V 25A TO208AA
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
VS-10RIA10 PDF
Price is not available, please RFQ
VS-10RIA10 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:100 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):60 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.75 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):10 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):25 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):130 mA
  • Current - Off State (Max):20 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):225A, 240A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-65°C ~ 125°C